Pogosto dobivamo vprašanje staršev, zakaj pa bi moj otrok boksal. Včasih otroci izražijo željo, da bi trenirali boks že pri mladih letih, staršem pa se pojavljajo pomisleki ali ni to preveč surov, nasilen in nevaren šport.
Zavedati se je treba da ima boksarski trening zelo širok spekter. Seveda ima večina ljudi pred očmi profesionalni boks, kjer se borca spopadeta v 12 rundah dolgi borbi. Vendar boks, kot ga poučujemo pri nas je daleč od surovosti in nasilja.
V našem klubu začnejo otroci lahko trenirati boks že od petega leta dalje. Pri skupini najmlajših je poudarek na gibanju, ne samo boksarskem, na splošni motoriki, plezanju, skakanju, igranju. Glavno vodilo treninga za najmlajše je, da se otroci zabavajo.
Tako preko različnih iger osvojijo osnovno boksarsko tehniko, ki pa niso le udarci, temveč tudi gibanje nog, izmiki in druge obrambne prvine. Razvijejo moč in vzdržljivost, ki jim pride prav tudi pri drugih športih. Pogosto smo imeli člane, ki so trenirali več športov hkrati in so z boksom napredovali tudi v drugih športih kot je atletika in nogomet.
Seveda se pri boksu srečujemo z udarci, vendar silo s katero otroci boksajo stalno prilagajamo in opozarjamo. Pod budnim očesom trenerja se otroci naučijo boksati »na dotik«. Velika večina otrok tudi nima nobene želje po temu da bi vrstnika udarila s polno močjo, med seboj so zelo previdni in pazijo da ne povzročajo bolečine svojim vrstnikom.
Seveda se pri boksu srečujemo z udarci, vendar silo s katero otroci boksajo stalno prilagajamo in opozarjamo.
S takim načinom treninga je boks lahko povsem varen in zabaven šport. Statistično gledano je pri boksu mnogo manj poškodb kot v drugih športih. Za primer lahko vzamemo najbolj populren šport na svetu – nogomet, kjer poškodbe mladih športnikov skokovito naraščajo v zadnjih letih. Tudi drugi borilni športi, ki so v Sloveniji zelo priljubljeni, kot je npr. Judo, ima veliko višjo statistiko poškodb kot klasični boks.
Statistično gledano je pri boksu mnogo manj poškodb kot v drugih športih.
Poleg telesnega razvoja pa igra pomemben faktor tudi socialni in psihološki razvoj otroka. Pri boksu se naučijo kontrolirati jezo, v kolikor imajo s tem težave, spet drugi pridobivajo na samozavesti. Najpomembnejše pa je, da je otrok v družbi vrstnikov, katere zanimajo podobne stvari in se tako na treningih spletejo prava prijateljstva.
Na socialni del smo pri nas v klubu zelo pozorni, zato otrokom omogočimo božične zabave, piknike ob koncu sezone, klubska tekmovanja ter poletni tabor.
Do sedaj smo imeli skoraj izključno pozitivne odzivi naših vadečih, naših mladih boksarjev nikakor ne silimo v tekmovanja in borbe, seveda jim pa to omogočimo v kolikor izrazijo željo po temu.
Boks pridobiva na popularnosti in veselimo se vse večjega vpisa otrok iz leta v leto, pa vendarle se včasih še srečamo z stereotipi in strahovi staršev, za katere upamo da smo jih s tem kratkim zapisom malce omilili, v kolikor pa se želite sami prepričati o neškodljivosti boksarskega treninga pa se nam pridružite v začetku šolskega leta na poskusnih treningih!
Preberete lahko tudi članke na temo: